Прејди на содржината

Момасе

Координати: 3°34′31″S 143°38′23″E / 3.57528° ЈГШ; 143.63972° ИГД / -3.57528; 143.63972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Момасе
Momase Region
Регион
Земја Папуа Нова Гвинеја
Најголем градЛае
Површина
 • Вкупна142.600 км2 (55,100 ми2)
Население (2000)
 • Вкупно1.424.752
 • Густина10,0/км2 (26/ми2)
Час. појасAEST (UTC+10)

Момасе (Momase Region) — еден од четирите региони во Папуа Нова Гвинеја. Најголем град е Лае, кој е втор по големина во земјата.

Име[уреди | уреди извор]

Зборот „Момасе“ е новосоздадена кованка составена од првите три букви од Моробе, Маданг и Сепик.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Регионот се дели на четири покраини:

Поврзано[уреди | уреди извор]

3°34′31″S 143°38′23″E / 3.57528° ЈГШ; 143.63972° ИГД / -3.57528; 143.63972