Молсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Молсдорф
Место во Молсдорф-Тајхволфрамсдорф
Панорамски поглед на селото
Панорамски поглед на селото
Панорамски поглед на селото
Молсдорф во рамките на Германија
Молсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општина Молсдорф-Тајхволфрамсдорф
Место единици 6
Основни податоци
Површина 24 км2
Надм. височина 340 м
Население 2.812  (31 декември 2010)
 - Густина 117 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07987
Повик. бр. 03661
Портал www.gemeindeverwaltung-mohlsdorf.de
Местоположба на место Молсдорф во рамките на округот Грајц
Карта
Карта
Координати 50°40′N 12°16′E / 50.667° СГШ; 12.267° ИГД / 50.667; 12.267Координати: 50°40′N 12°16′E / 50.667° СГШ; 12.267° ИГД / 50.667; 12.267

Молсдорф (германски: Mohlsdorf) — село и поранешна општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2012 е дел од општината Молсдорф-Тајхволфрамсдорф.

Наводи[уреди | уреди извор]