Молосија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Република Молосија

Republic of Molossia (англиски)

República de Molossia (шпански)

Respubliko de Molossia (есперанто)

Микронација
Знаме Грб
Гесло

„Ништо не се впушти, ништо не добив“

Химна

Фер Молосија е нашиот дом


Локација на Молосија
Локација на Молосија
Локација на Молосија
Главен градБаустон
Најголем град Главниот град
Службен јазик англиски, шпански, есперанто
Уредување унитарна претседателска република под воена диктатура
 •  Претседател Кевин Баг
 •  Заменик-претседател Адриана Баг
Воспоставување
 •  Прогласена Голема Република Вулдштајн 1977 год. 
 •  Прогласено Кралство Молосија 1998 год. 
 •  Донесена Комунистичка Влада 1998 год. 
 •  Прогласена Прва Република Молосија 1999 год. 
 •  Донесена диктатура од страна на Кигасија 2010 год. 
 •  Прогласена Втора Република Молосија 2010 год. 
Површина
 •  Вкупна 0,04.584.279 км2 
Население
 •  Попис  32 луге и 2 кучиња [1]

 
Валута Валора
Часовен појас Молосиско стандардно време (UTC +17:39)
Страница
https://www.molossia.org/

Молосија, (англиски: Molossia, шпански: Molossia, есперанто: Molossia; официјално: Република Молосија англиски: Republic of Molossia, шпански: República de Molossia, есперанто: Respubliko de Molossia) - микронација која тврди дека има суверенитет над земја од 11,3 хектари земја во близина на Дејтон Невада.

Микронацијата не доби признание од ниту една од земјите-членки на Обединетите Нации. Основана е од Кевин Бах. Тој продолжува да плаќа даноци на имот на земјиштето на округот Стори, призната локална власт, иако тоа го нарекува „странска помош“. Неговата изјава е: „Сите сакаме да мислиме дека имаме своја земја, но знаете дека Соединетите Држави се многу поголеми“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. https://www.facebook.com/nasdaily/videos/639671900678897. Отсутно или празно |title= (help)