Молмерсвенде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Молмерсвенде
Градски дел во Мансфелд
Поглед кон Молмерсвенде
Поглед кон Молмерсвенде
Поглед кон Молмерсвенде
Грб на Молмерсвенде
Молмерсвенде во рамките на Германија
Молмерсвенде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Мансфелд
Основни податоци
Површина 4 км2
Надм. височина 330 м
Население 256  (31 декември 2006)
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06543
Повик. бр. 034779
Координати 51°37′38″N 11°15′40″E / 51.62722° СГШ; 11.26111° ИГД / 51.62722; 11.26111Координати: 51°37′38″N 11°15′40″E / 51.62722° СГШ; 11.26111° ИГД / 51.62722; 11.26111

Молмерсвенде — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 6 март 2009, е дел од градот Мансфелд.