Молитва на украинските националисти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Молитва на украинските националисти (украински: Молитва українського націоналіста) — патриотски текст - молитва напишана во крајот на 1920-те и почетокот на 1930-те од еден од водачите на Организацијата на украинските националисти, Јосиф Андреевич.

"Молитва на украинските националисти" требала да се знае на памет од сите членови на ОУН и нејзините младински организации.

Денес молитвата се користи од членови на украинските националистички организации.

Текст[уреди | уреди извор]

На Украински На Македонски
Молитва на украинските националисти

Україно,Свята Мати Героїв, зійди до серця мого, прилинь бурею вітрів Кавказських, шумом Карпатських ручаїв, боїв славного Завойовника Батька Хмеля, тріумфом і гуком гармат Революції, радісним гомоном Софійських Дзвонів. Нехай душа моя в Тобі відродиться, славою Твоєю опромінеться, бо ти все життя моє, бо Ти все моє щастя.
Задзвони мені брязкотом кайданів, скрипом шибениць в понурі ранки, принеси мені зойки закатованих у льохах, тюрмах, і на засланнях, щоб віра моя була гранітом, щоб зросла завзяттям міць, щоб сміло я йшов у бій так, як ішли Герої за Тебе, за Твою славу, за Твої Святі Ідеї; щоб помстити ганьбу неволі, потоптану честь, глум катів Твоїх, невинну кров помордованих дітей Твоїх, величну смерть героїв Української Нації, і тисяч інших, незнаних нам, що їх кості порозкидані, або тайком поховані
Спали вогнём життєтворчим всю кволість у серці моєму. Страху нехай не знаю я, не знаю, що таке вагання. Скріпи мій дух, загартуй волю, у серці замешкай мойому! Зрости мене до ясних чинів. В тих чинах хай знайду я смерть, солодку смерть в муках за Тебе. І розплинуся в Тобі я, і вічно житиму в Тобі, Відвічна Україно, Свята, Могутня, Соборна!


Украино, богородица на хероите, спушти сè до моето срце, помини со ветровите на кавкаската бура, од вревата на карпатите струи, од славните битки на големиот освојувач Татко Хмељ, од триумфот и гласните оружја на револуцијата, со веселите потпевнувања на софиската камбана. Пушти го сево оваа да оживее, светлата на твојата слава, затоа што целиот мој живот го давам за тебе, затоа што ти си цела моја среќа.

Заѕвони за мене со ѕвекот на синџирот, да закрцка бесилката во тоа тажно утро, дозволи ми да чујам викање на тортура во подрумот и затворот, за мојата вера да стане како гранит, мојата упорност и сила да зарасне, за смело да одам во бој како што оделе хероите, за твојата слава, за твоите свети идеи; за да се одмаздам за срамот од ропство, за прегазената чест, џелатското исмејување, невината крв на твоите мачени деца, величенствената смрт на хероите на украинската нација и илјада други непознати за нас, чии коски се расфрлени или тајно погребани.

Запали ги во животворниот оган сите слабости на моето срце. Пушти ме да не знам за страв, затоа што таква е флукутацијата. Зајакни го мојот дух, затврди ја волјата, во моето срце да заживеат! Вразуми ме за умно однесување. Во делата пушти ме да најдам смрт, слатка смрт во маки за тебе. И да се растворам во тебе, вечно да живеам во тебе, исконска Украина, света, моќна, борбена!