Молдавски архитектонски стил

Од Википедија — слободната енциклопедија

Молдавски архитектонски стил ― вид на архитектура развиена во Молдавија во текот на 14-тиот до 19-тиот век.

Периодот на најголем процут на овој стил бил во периодот на Штефан III Молдавски. Молдавските манастири кои припаѓаат на светското наследство на УНЕСКО, се направени во овој стил.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. IBP USA (3 март 2012). Romania Country Study Guide Volume 1 Strategic Information and Developments. стр. 69–. ISBN 978-1-4387-7538-8.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]