Мокилски Атол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карта на Мокил.

Мокилскиот Атол, или познат како Мвоанилоа, Велингтон и Дапри, е населен атол во сојузната држава Понпеј во Микронезија. Атолот е дел од Каролинските Острови.

Географија[уреди | уреди извор]

Мокол се наоѓа на 153 км источно од Понпеј и околу 113 км северозападно од Пингелап. Атолот е долг 4.5 км и 2.8 км широк. Атолот е составен од три острови: Урак, Кахлап и Мантон. Лагуната има 2 километри квадратни. Вкупната површина на островите е 1.24 километри квадратни. Во 2000 година атолот има 177 жители[1] а во 2008 147. Народот зборува на мокилски јазик, кој е сличен со понпејскиот јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Pohnpei Census 2000 Архивирано на 30 октомври 2013 г. (PDF)

Координати: 6°40′N 159°46′E / 6.667° СГШ; 159.767° ИГД / 6.667; 159.767

Поврзано[уреди | уреди извор]

External links[уреди | уреди извор]