Модијано (пазар)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Модијано
Modiano2-Salonika.jpg
Поглед кон објектот
Општи податоци
ГрадСолун
ЗемјаГрција
Почната1930

Модијано (грчки: Αγορά Μοδιάνο) — затворен пазар кој се наоѓа во Солун, Грција. Објектот бил изграден е меѓу 1922 и 1930 година во центарот ва градот и го опфаќа централното место на градскиот пазар кој опфаќа неколку блока.[1]. Неговото име е изведено од архитектот Ели Модијано, член на познатата солунска фамилија Модијано, кој е од италијанско-еврејско потекло[2].

Во самиот објект има рибни пазари, месарници и барови. Пазарот е место од социјално и историско значење за градот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (англиски) [www.inthessaloniki.com/en/shops/modiano-market Пазар Модиано]
  2. Грчките корени на Модијано

Надворешни врски[уреди | уреди извор]