Модата во Барселона

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Денес, постојат повеќе модни метрополи отколку оригиналната „голема четворка“ во Лондон, Париз, Милано и Њујорк од 20 век. Иако „Големата четворка“ останува најелитна, другите градови се развија во помали модни центри. Историјата на модата во Барселона започнува на почетокот на 20 век со подемот на текстилната индустрија и се протега денес со моменталната концентрација на брзата мода. Со разни популарни модни области и неколку значајни модни настани секоја година, Барселона се покажа како голем град за модата. Според Глобалниот монитор за јазици, кој ги рангира светските престолнини на модата, Барселона е рангирана на 5-то место.[1]

Историја на модата во Барселона[уреди | уреди извор]

Почеток на 20 век[уреди | уреди извор]

Почетокот на Барселона како престолнина за модата може да се пронајде уште во почетокот на 20 век кога просперитетната текстилна индустрија во Барселона им дозволи на градските дизајнери да произведат некои од најдобрите облеки на денот. Различни дизајнери придонесоа за издигнување на Барселона како модна престолнина, вклучувајќи ја и француската дизајнерка на висока мода neана Ланвин, која за прв пат ја научи уметноста на облекување во каталонскиот главен град[2] Подоцна, во 1929 година, таа отвори филијала на нејзината продавница во Барселона, демонстрирајќи го своето верување дека Барселона е значаен моден град. Друг забележителен развој на модата во Барселона се случи со Педро Родригез кој ја отвори својата прва продавница, салон во париски стил, во Барселона во 1919 година. Понатаму, еден од најважните настани на почетокот на 20 век во врска со растот на Барселона како модна престолнина ја вклучува и Интернационалната изложба на Барселона од 1929 година каде што за прв пат се етаблираше светски познатиот дизајнер Кристобал Баленсијага.[3]

Родригез и Баленсијага ќе продолжат да стануваат водечки шпански модни творци во нивното време. Дополнително, во 1920-тите години се појавија повеќе складишта за текстил, вклучувајќи ја и Santa Eulàlia (fashion house) [ca], El Dique Flotante и La física, нудејќи парчиња висока мода. Комбинацијата на врската на Барселона со Париз, силната каталонска текстилна индустрија и локалната индустрија за везови се позајмени за појавата на Барселона како значаен град на модата.[2]

Средина на 20 век[уреди | уреди извор]

За време на Втората Република (1931-1936), Барселона организираше неколку модни ревии, но Шпанската граѓанска војна (1936-1939) го запре целиот развој на модата во Барселона. По војната, растот на модната индустрија продолжи. Во 40-тите години на минатиот век, во светот на модата се појавија „Цинко Грандес“ (Педро Родригез, Мануел Пертегаз, Асунсион Бастида, Санта Еулалија и Ел Дик Флотанте). Оваа група беше во можност да добие поддршка од воената диктатура на Франциско Франко, која беше заинтересирана за шпански извоз. Ова им овозможи на каталонската мода да продолжи да се развива.[3]

Кон крајот на 20 век[уреди | уреди извор]

Во 1963 година, шпански производители на текстил и компании за облека ја создадоа унијата Мода дел Сол под водство на дизајнерот Хозе Марија Фиол со цел да претстават нови, иновативни текстили во форма на облека. Од 1967 до 1974 година, Вог и посвети 17 страници на Мода дел Сол двапати годишно, помагајќи им на каталонските дизајнери да станат меѓународно признати. Во согласност со стилот на „Мода дел Сол“ се појави порастот на модата-при-портер, или готов за носење, на местото на високата мода во текот на 1960-тите. Почетокот на дизајнерите кои учествуваа во оваа иницијатива во Барселона се Санта Еуалиа, Сант Патрик, Маргарита Нуез и Марисол Бофил. Меѓу познатите дизајнери на при-портер од 1970-тите се Тони Миро и Антонио Баладо.[4]

Крајот на 20 век донесе почеток на разни ланци за брза мода. Брзата мода се однесува на дизајни кои брзо се движат од пистата до продавниците по пристапни цени. Првата Зара беше отворена во Ла Коруња, Галиција, Шпанија (под името „Зорба“) во 1975 година и се прошири низ цела Шпанија сè додека не се отвори нејзината прва меѓународна продавница во Порто, Португалија во 1988 година.[5] Во 90-тите години, матичната компанија на Зара, Индитекс, ги купи брендовите во Барселона, Масимо Дути и Страдивариус. Дополнително, Манго, родена во Барселона, ја отвори својата прва продавница на Пасиг де Грасија во 1984 година. Во текот на крајот на векот, Барселона продолжи да расте како модна престолнина и разни модни франшизи продолжија да отвораат продавници во главниот град на Каталонија.[1]

XXI век[уреди | уреди извор]

Во 21 век, Барселона се појави како еден од најдобрите 10 модни метрополи во светот, рангирајќи се на 5-то место во 2015 година според Глобалниот монитор за јазик. Во 2014 година, регионот во кој се наоѓа Барселона, Каталонија, беше дом на 1.700 модни бизниси кои вработуваа 100.000 луѓе и генерираа 13 милијарди евра (околу 13,8 милијарди УСД) годишно.[1]

Модни области во Барселона[уреди | уреди извор]

Пасег де Грасија[уреди | уреди извор]

Ова маало е најсјајната модна област во Барселона која нуди луксузни брендови вклучувајќи ги Шанел, Валентино, Хермес и Барбери. Вклучува и масовни продавници како што се Зара, Манго, H&M и Desigual. Дополнително, шпанската луксузна етикета, Loewe, може да се најде и во Пасег де Грасија . Со украсени згради дизајнирани од познатите модернистички уметници Антони Гауди, Хосеп Пуиг и Кадафалч и Луис Доменех и Монтанер, кои се наредени по улиците на Пасејг де Грасија, туристите и мештаните можат да уживаат во шопинг во близина на најпознатите иконски архитектури во Барселона.[6]

Портал де Анхел[уреди | уреди извор]

Сместен во близина на Пласа де Каталуња, Порталот де Л’Анхел е втор по големина трговски кварт, после Пасег де Грасија и им овозможува на купувачите голем број стоковни куќи. Ел Корте Инглес, Зара, Бершка, Pull & Bear, Манго и други модни франшизи може да ги најдете тука.[7]

Ла Рамбла де Каталуња[уреди | уреди извор]

Оваа модна авенија оди паралелно со Пасејг де Грасија и нуди поуникатен сет на опции. Ла Рамбла е дом на првенствено независни продавници и може да се опише како „побуржоаска“ од Пасег де Грасија. Со богата историја како најголема област на Барселона за пазари, Ла Рамбла е место каде што купувањето се среќава со културата и купувачите можат да го почувствуваат стариот шарм и новиот стил на Барселона.[8] Сепак, внимавајте на џепчиите. Ла Рамбла е позната како место број еден за џепчии во светот.[9]

Модни настани во Барселона[уреди | уреди извор]

080 Барселона е двогодишна модна недела во Барселона на која дизајнерите ги прикажуваат своите најнови колекции пред јавноста. Во текот на пет дена има 40 модни паради кои им даваат можност и на купувачите и на пошироката јавност да ги видат најновите трендови. Во моментов, интернационализацијата е во фокусот на настанот со цел да се претстават локалните дизајнери пред светот и да се обезбеди Барселона да остане врвен град за модата. 080 и дава можност на Барселона да ја покаже својата култура на мода пред светот.[10]

TSNB Барселона[уреди | уреди извор]

Шопинг ноќ Барселона (TSNB), основана во 2010 година, им нуди на купувачите можност да останат надвор до 1 часот по полноќ за да купуваат во населбата Пасеиг де Грасија на почетокот на декември. Многу продавници нудат промоции и продажба насочени кон привлекување празнични купувачи. Дополнително, сообраќајот е блокиран, така што купувачите лесно можат да се движат низ улиците, уживајќи во продавниците, како и на празничните настани, како што се штандови за улична храна, локални концерти и други настапи. Во 2015 година, ТСНБ донесе 85.000 купувачи во Пасеиг де Грасија.[11]

Моден самит во Барселона[уреди | уреди извор]

Основан во 2013 година, Самитот за мода во Барселона нуди годишна точка на состаноци што ги обединува шпанските модни директори да научат и да дискутираат за трендовите во индустријата. Форумот нуди важни информации во врска со тоа како компаниите можат да растат и да успеат во светот на модата. Сметан како водечки настан за модните професионалци во Барселона, модниот самит во Барселона им нуди на присутните конференции, тркалезни маси и настани за вмрежување клучни за оние кои сакаат да напредуваат во индустријата.[12]

Модни брендови од Барселона[уреди | уреди извор]

Долгата историја на иновации во Барселона се потпира на широк избор на модни брендови родени во Барселона. Од Манго од 1984 година до поновата Бимба Лола од 2006 година, Барселона е град кој раѓа дизајн.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 „Barcelona has transformed itself into a design mecca“. Financial Times. Financial Times. Посетено на 2 октомври 2020.
 2. 2,0 2,1 Herrera, Esther. „Catalan Fashion, An Industry With Expansion Stitched Up“. European Business Express. European Business Express. Архивирано од изворникот на 2017-03-18. Посетено на 2 октомври 2020.
 3. 3,0 3,1 „Balenciaga & Barcelona: Journey to the Origins“. azureazure. azureazure. Посетено на 2 октомври 2020.
 4. „Industry, Fashion and Prêt-à-Porter in Barcelona“. Barcelona és moda. Cambra de Comerç de Barcelona. 18 September 2013. Посетено на 2 октомври 2020.
 5. Hansen, Suzy (9 November 2012). „How Zara Grew Into the World's Largest Fashion Retailer“. The New York Times. The New York Times. Посетено на 14 December 2016.
 6. „Passeig de Gracia“. 60 by 80. 60 by 80. Архивирано од изворникот на 2019-04-03. Посетено на 2 октомври 2020.
 7. „Avigunda Portal de L'Angel“. Apartime. Apartime. Посетено на 2 октомври 2020.
 8. „Rambla de Catalunya“. 60 by 80. 60 by 80. Архивирано од изворникот на 2017-09-12. Посетено на 2 октомври 2020.
 9. Schneider, Kate. „World's worst cities for pickpockets revealed“. news.com.au. Посетено на 2 октомври 2020.
 10. „About Us“. 080 Barcelona Fashion. Generalitat de Catalunya. Архивирано од изворникот на 17 декември 2016. Посетено на 2 октомври 2020.
 11. „The Shopping Night Barcelona“. BCN Fashion. Barcelona Fashion Press. 13 ноември 2016.
 12. „Barcelona Fashion Summit“. Barcelona Fashion Summit. Barcelona Fashion Summit. Посетено на 2 октомври 2020.
 13. „Guide of Fashion Companies Based in Barcelona“. Global Business School Barcelona. Global Business School Barcelona.