Могумски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Могумски јазик
Застапен воЧад
Подрачјецентрален
Говорници7,000  (1997)e18
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3mou

Могумскиот е афроазиски јазик, дел од групата на чадски јазици од подгрупата на источночадски јазици.

Преглед[уреди | уреди извор]

Според податоците од 1997 година јазикот го зборувале околу 7000 луѓе. Јазикот се зборува во регионот Гера во Чад. Јазикот е составен од следниве дијалекти: џегуански, кофански, могумско-делејски, могумско-дигимиски и могумско-урмиски. Лексичката сличност помеѓу дијалектите е 96%. Јазикот има позитивен став, се користи во секојдневието, но луѓето зборуваат и арапски како втор јазик. Јазикот се пишува на латиница, писменоста е застапена кај возрасното население.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Могумски јазик на „Етнолог“.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Dakouli, Padeu, Antje Maass, and David Toomey. 1996. Rapid appraisal of the Saba language of the Guera, Chad. N’Djamena: Association SIL. Manuscript.
  • Jungraithmayr, Herrmann. 1961. Beobachtungen zur tschadohamitischen Sprache der Jegu (und Jonkor) von Abu Telfan (République du Tchad). Afrika und Übersee 45:95–123.
  • Jungraithmayr, Herrmann. 1964. Die Sprache der Jegu im zentralen Sudan und ihre Stellung innerhalb der tschadohamitischen Sprachen. Wiener Zeitschrift für die Kunde des Morgenlandes 59/60:44–51.
  • Rendinger, Général de. 1949. Contribution à l’étude des langues nègres du Centre-africain. Journal de la Société des Africanistes. 19(2). 143–194. Online: http://www.persee.fr/web/revues/home/prescript/article/jafr_0037-9166_1949_num_19_2_2599.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]