Могуаи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Могуаи
Биографски податоци
Родено имеАндре Тегелер
Роден(а)9 август 1973 (1973-08-09) (46 г.)
ПотеклоРеклингхаузен, Германија
ЖанровиElectronica, House
ЗанимањаDJ, producer
Период на активност1994–present
Издавачиmau5trap, Punx Records, Size Records, Spinnin' Records, Heldeep Records, Musical Freedom Records, Spinnin' Deep. Fly Eye Recods, Enormous Tunes, Axtone Records
СоработнициDeadmau5, Girls Aloud, Dimitri Vegas & Like Mike, Moby, Fatboy Slim, Tommy Trash, Afrojack, AN21, Max Vangeli
Мреж. местоmoguai.com

Андре Тегелер (роден на 9 август, 1973 година, Реклингхаузен, Германија ), [1] познат по неговото уметничко име Могуаи (стилизирани како MOGUAI) е германски музички продуцент и диџеј од Северна Рајна-Вестфалија. [2] Во раните 1990-ти, Тегелер го презел алијасот Мојаи и почнал да организира сопствени клубски забави во Рургебиет и Минстерланд. Тој станал еден од првите техно диџеи во Германија, споделувајќи платформа со имиња на Пол ван Дајк, Вестбам и Свен Вет. Меѓутоа, во последниве години, звукот Могуаи се развил во комбинација од техно - прогресивна музика, голем ритам и електронска музика. Тој исто така работел во повеќе мејнстрим области на музичката индустрија, произведувајќи како што се Sugababes, Girls Aloud и 2Raumwohnung, што му биле доделени двојни платински и златни награди.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Roberts, David (2006). British Hit Singles & Albums (19th издание). London: Guinness World Records Limited. стр. 373. ISBN 1-904994-10-5. 
  2. „RA: Moguai“. Residentadvisor.net. конс. 2016-07-19.