Мобајл, Алабама

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

За округот видете Мобајл (округ).

Мобајл (англиски: Mobile) е град во Алабама, САД, административен центар на округот Мобајл. Лоциран е на брегот на Мексиканскиот залив. Основан е во 1702 година како главен град на француската колонија Луизијана и ја вршел таа функција се до 1720 година. Мобајл е трет по големина град во Алабама по Бирмингем и Монтгомери и има население околу 192,000 жители.

Во Мобајл е роден писателот Грегори Бенфорд (р. 1941).