Многуперки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Многуперки (бихири)
Период: Креда - денес[1]
Polypterus bichir
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Chordata
Класа: Actinopterygii
Ред: Polypteriformes
Семејство: Polypteridae
Родови

Erpetoichthys
Polypterus
Видете го текстот за видови.

Многуперки или бихири — семејство на зракоперки кои личат на еволутивно најстарите коскени риби. Оваа фамилија е единствена во редот Polypteriformes

Сите видови се среќаваат во слатководни станишта во тропска Африка и реката Нил, главно во мочуришни и плитки преплавени рамнини и естуари.

Изглед и анатомија[уреди | уреди извор]

Бихирите се издолжени риби со одделни серии на грбни перки (и до 15 на број), наместо со една грбна перка. Секоја од овие перки има остра боцка. Телото е прекриено со дебели, коскести и ганоидни лушпи. Градбата на нивните вилици е многу поблиска до онаа на четириношците отколку на телеостеите (вистински коскени риби). Бихирите поседуваат и други примитивни одлики, како меснати пекторални перки кои многу наликуваат на тие од резноперките.[1] Тие исто така имаат спиракули.

Бихирите имаат рудиментирани бели дробови, кои им дозволуваат да дишат кислород од воздухот кога се наоѓаат во слабо оксигенирани води[2], при што пливаат брзо до површината и повторно се враќаат на дното. Тие се ноктурни и се исхрануваат со мали ‘рбетници, ракчиња и инсекти.[1]

Телесната должина на бихирите достигнува 97 cm, иако многу видови можат да надминат и до 35 cm.

Значење за луѓето[уреди | уреди извор]

Бихирите се популарни во јавните и домашните аквариуми. Иако се грабливци, тие се мирољубиви и релативно неактивни, и претпочитаат да лежат на дното, а се пријателски настроени кон риби кои се доволно големи и не можат да им бидат плен.

Видови[уреди | уреди извор]

Постојат дванаесет рецентни видови сместени во два рода:[3]

Ред Polypteriformes

Изумрени видови се:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Wiley, Edward G. (1998). Paxton, J.R. & Eschmeyer, W.N. (уред.). Encyclopedia of Fishes. San Diego: Academic Press. стр. 75–76. ISBN 0-12-547665-5.CS1-одржување: повеќе имиња: список на уредници (link)
  2. Berra, Tim M. (2001). Freshwater Fish Distribution. San Diego: Academic Press. ISBN 0-12-093156-7
  3. Предлошка:FishBase family
  4. Schliewen & Schafer (2006). „Polypterus mokelembembe, a new species of bichir from the central Congo River basin (Actinopterygii: Cladistia: Polypteridae)“ (PDF). Zootaxa. 1129: 23.
  5. Otero, Likius, Vignaud & Brunet (2006). „A new polypterid fish: Polypterus faraou sp. nov. (Cladistia, Polypteridae) from the Late Miocene, Toros-Menalla, Chad“. Zoological Journal of the Linnean Society. 146 (2): 227. doi:10.1111/j.1096-3642.2006.00201.x.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]