Младост без младост (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Младост без младост е американски филм, во режија на Френсис Форд Копола. Главните улоги ги толкуваат: Тим Рот, Александра Марија Лара и Бруно Ганц.

Содржина[уреди | уреди извор]

Дејството на филмот започнува во 1938 година во Романија, кога седумдесетгодишниот професор Доминик Матеи е погоден од гром. Откако неговиот организам неверојатно брзо се опоравува од повредите, Доминик започнува и да се подмладува. Тоа му носи проблеми, затоа што мора да бега од нацистите.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 832, 5.6.2014, стр. 26.