Младинска културно-просветна организација „Тодор Александров“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Младинска културно-просветна организација „Тодор Александров“ (МКПО „Тодор Александров“) — македонска младинска културно-просветна организација, основана во 1925 година, една година по убиството на Тодор Александров, со одлука на ЦК на ВМРО. Примарна одговорност на организацијата е да ги прикажува на раководството лицата кои можат да се развиваат во духовно однос, и оние кои се погодни за идни четници. Организацијата се развива и станува широко распространето младинско движење, кое функционира врз конспиративни принципи на тројки и петорка. По 1934 година, организацијата опстанала уште околу 4 години [1].

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Енциклопедичен речник КЮСТЕНДИЛ А-Я, София, 1988, изд. БАН., стр.646.