Младен Младеновски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Младен Младеновски ( 1921 во Булачани, Скопско15 февруари 1945 во Булачани, Скопско) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Потекнувал од сиромашно семејство. Завршил основно училиште, а потоа се занимавал со земјоделство. По капитулацијата на Бугарија, на 23 септември 1944 година стапил во бригадата „Гоце Делчев“. Со неа учествувал во завршните операции за ослободување на Македонија. Поради воените напори се разболел и починал на 15 февруари 1945 година. Бил закопан на селските гробишта во Булачани.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Беа, загинаа, останаа. Скопје: Историски Архив - Скопје. 1969. стр. 97. На |first= му недостасува |last= (help)