Млада планина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Планината Бистра во Македнија е пример за млада верижна планина.

Млада планина, верижна планина или венечна планина е планински систем кој потекнува од младите геолошки периоди, како на пример, мезозоикот или кенозоикот.