Мињо

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Мињо (А Коруња))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Местоположбата на Мињо во Галиција.

Мињо (шпански: Miño) — општина во покраината Ла Коруња, во автономна заедница Галиција, Шпанија. Зафаќа површина од 33 км2, а населението брои 4.970 жители (2001).