Мијарес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мијарес
Панорамски поглед на Мијарес
Панорамски поглед на Мијарес
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаМијарес
Површина
 • Вкупна47 км2 (18 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно704[1]
 • Густина19,2/км2 (500/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Мијарес — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт