Мишко Дејанов Горески

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Мишко Дејанов Горески — македонски револуционер во ВМОРО. Активен учесник во борбите за ослободувањето на Македонија.

Животопис[уреди | уреди извор]

Мишко Дејанов Горески е роден во кичевското село Кленоец.

Како активен деец на македонската револуционерна организација дејствувал како комита во охридско и кичевско. Во текот на 1903 година, учествувал во повеќе битки водени против отоманските сили. Како Битката кај село Извор, потоа во планината Домовица, како и во арбиновската битка.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Јасмина Дамјановска; Ленина Жила; Филип Петровски (2017). Илинденски сведоштва. том III, дел I.а. Скопје: Државен архив на Република Македонија.