Мишел Филипс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мипел Филипс
Податотека:Мипел Филипс (1979, crop).jpg
Филипс in 1979
Роден(а)Holly Michelle Gilliam
4 јуни 1944.(1944-06-04)(79 г.)
Long Beach, California, U.S.
Занимање
  • Singer
  • songwriter
  • actress
Активен период1957–present
Сопружник
Партнер
Деца3, including Chynna Phillips
Потпис

Мишел Филипс (родена Холи Мишел illилијам ; 4 јуни 1944) е американска пејачка, текстописец и глумица. Таа станала славна како вокал во музичкиот квартет „Мамас“ и „Папата“ во средината на 1960-тите. Филипс се здобила со критичко признание за нејзиниот глас, за кој магазинот „ Тајм “ го сметала за „најчисто сопрано во поп-музиката“.[1] Подоцна воспоставила успешна кариера како глумица во филмот и телевизијата во 1970-тите. Филипс е последниот преживеан оригинален член на Мамас и Папата.

Родена во Лонг Бич, Калифорнија, раниот живот го поминала во Лос Анџелес и Мексико Сити, израсната од нејзиниот татко на вдовица. Додека работела како манекенка во Сан Франциско, таа се запознала и се омажила за Johnон Филипс во 1962 година, и продолжила да ја соигра вокалната група „Мамас“ и „Папасот“ во 1965 година. Бендот се зголемил на славата со нивните популарни синглови „ Калифорнија Дреамин “ и „ Крик Алеј “. Тие издале пет студиски албуми пред нивното распаѓање во 1970 година. Со Филипс таа родила ќерка, пејачката Чина Филипс .

По распадот на Мамас и Папас и нејзиниот развод од Johnон Филипс, таа се преселила во глума, појавувајќи се во придружен дел во „Последниот филм“ (1971), пред да биде уловена како Били Фречет во критички признатиот криминал биопик Дилингер (1973), за што била номинирана за награда Златен глобус . Таа се појави во бројни филмови во текот на 1970-тите години, вклучувајќи го Валентино (1977) на Кен Расел, играјќи Натача Рамбова и трилерот Крв линија (1979). Таа го издала својот единствен соло албум „ Жртва од романса “ во 1977 година.

Филипс стана главна глумечка екипа во серијата Knots Landing од 1987 до 1993 година, прикажувајќи ја Ен Метсон, мајка на Пејџ Метсон (портретиран од Николет Шеридан ). Потоа, таа имаше споредни улоги во комедијата Let It Ride (1989) и психолошки трилер Ножици (1991). Таа продолжи да се појавува во независни филмови по милениумот, со придружни делови во Janeејн Вајт е Sick and Twisted (2002) и Децата во Америка (2005), и ги повторуваше гостувачките улоги во телевизиската серија „ Тоа е животот“ (2001-2002) и 7-ми. Небото (2001–2004) Таа беше отворен критичар на администрацијата на Буш во средината на 2000-тите, а исто така се залагаше за легализација на рекреативниот канабис .

  1. The Independent Staff (October 30, 2004). „Michelle Phillips: Trip of a lifetime“. The Independent. London. Архивирано од изворникот 2018-11-04. Посетено на 2019-10-16.