Мишел Рио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мишел Рио
Роден/а1945
Бретања, Франција
Занимањеписател
ДржавјанствоФранцузин

Мишел Рио (француски: Michel Rio, роден на 1945 во Бретања) — француски писател на криминални романи, драми, бајки, сценарија и документарни истражувања.

Животопис[уреди | уреди извор]

Мишел Рио е роден во 1945 година во Бретања, Франција. Детството го поминал во Мадагаскар, која оставила свој белег на неговата идна писателска активност. Студирал на Универзитетот во Каен и го завршил со магистерска диплома по настава на модерна уметност. Завршил докторат по семиотика и лингвистика на Универзитетот за општествени науки во Париз.

Меѓу 1972 година и 1981 година работел за француските издавачки куќи „Les Lettres Nouvelles-Maurice Nadeau“, „Hachette“ и „Bordas“.

Од 1981 година Мишел Рио целосно се оддал на писателската дејност. Неговиот прв роман „Mélancolie Nord“ излегол во 1982 година. На почетокот на своето творештво тој бил повеќе познат во САД отколку во Франција.

Во 1989 година, Мишел Рио го издал првиот роман „Merlin“од серијалот за тркалезната маса на кралот Артур.

Дела[уреди | уреди извор]

Романи[уреди | уреди извор]

 • Mélancolie Nord (1982)
 • Le Perchoir du perroquet (1983)
 • Alizés (1984)
 • Les Jungles Pensives (1985)
 • Parrot's Perch (1985)
 • Archipel (1987)
 • Faux-pas (1991)
 • Tlacuilo (1992)
 • Le Principe d'Incertitude (1993)
 • Manhattan Terminus (1995)
 • La Statue de la Liberté (1997)
 • La Remise au Monde (2002)
 • Le Vazaha sans Terre (2011)
 • Une comédie américaine (2013)

„Легендите за крал Артур“[уреди | уреди извор]

 • Merlin (1989)
 • Morgane (1999)
 • Arthur (2001)
 • La Terre Gaste (2003)
 • Merlin, le Faiseur de Rois (2006)

„Инспектор Франсис Малоун“[уреди | уреди извор]

 1. La Mort (1998)
 2. Leçon d'abîme (2003)
 3. Sans songer à mal (2004)
 4. Coupe réglée (2009)

Пиеси[уреди | уреди извор]

 • L'Ouroboros (1985)
 • Baleine pied-de-poule (1990)
 • Transatlantique (2002)
 • Script (2002)

Приказни[уреди | уреди извор]

 • Les Polymorphes (1994)
 • Les Aventures des Oiseaux-Fruits (1995)

Документарни[уреди | уреди извор]

 • Le rêveur et le logicien (1987)
 • Rêve de logique (1992)