Мишел Ви

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мишел Ви Вест
Ви во 2013
Роден(а)11 октомври 1989 (1989-10-11) (33 г.)
Хонолулу, Хаваи, САД
ЖивеалиштеСан Франциско, Калифорнија, САД
НационалностСАД
СопружникЏони Вест ( 2019)

Предлошка:Infobox Korean name Мишел Санг Ви (англиски: Michelle Sung Wie, р. 11 октомври 1989 година во Хонолулу, Хаваи, САД) е професионална американска голферка која игра на ЛПГА турата. Кога имаше 10 години, Ви постана најмладиот голфер што се квалификувал за аматерското првенство на УСГА. Таа исто така е најмладиот победник на американското аматерско Паблик Линкс за жени и најмлад голфер што се квалификувал за настан на ЛПГА турата. Ви почнала да се натпреварува професионално на 15 години, во 2005 година, настан одбележан со многу публицитет и поддршка.[1][2] Таа го освои својата прва голема шампионска титула на Отвореното американско голф првенство за жени во 2014 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „A Wie bit of trepidation“. The National (англиски). Посетено на 2020-06-15.
  2. „When Is Michelle Wie Done?“. web.archive.org. 2014-10-12. Архивирано од изворникот на 2014-10-12. Посетено на 2020-06-15.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)