Прејди на содржината

Мицура Аргези

Од Википедија — слободната енциклопедија

Мицура Домница Аргези (10 декември 1924 - 27 октомври 2015) — романска глумица и политичар.

Родена е како Домника Теодореску во Букурешт како ќерка писателот Тудор Аргези и неговата сопруга Парашхива. Аргези била пратеник во Собранието на Романија од 1996 до 2004 година.[1] Таа била член на управниот одбор на Романското радио здружение од 2005 до 2010 година.[2]

Таа почина на 27 октомври 2015 година, на возраст од 90 години.[3][4]

Избрана филмографија[уреди | уреди извор]

 • Дои вецини (1959) - Марија
 • Фуртуна (1960)
 • Целебрул 702 (1962)
 • Титаник валцер (1964) - Гена
 • Мајкл Храбриот (1971)
 • Чантај (1981)
 • Сецретул луи Немесис (1987) - Соседот
 • Иубире ши оноаре (2010) - Варвара

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Mitzura Arghezi a murit la varsta de 90 de ani“. News Cocieri TV. 27 October 2015. Посетено на 28 October 2015.
 2. „Mitzura Arghezi a murit“. Gândul. 27 October 2015. Посетено на 28 October 2015.
 3. „Imagini inedite cu Mitzura Arghezi. Cum arăta la 34 de ani“. Realitatea TV. 27 October 2015. Посетено на 28 October 2015.
 4. Romniceanu, Dodo (27 October 2015). „A murit Mitzura Arghezi“. Evenimentul Zilei. Посетено на 28 October 2015.

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]