Мицуо Камата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапонија Мицуо Камата
Лични податоци
Роден на 16 декември 1937(1937-12-16)(86 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Одбранбен играч
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1960–1974 Furukawa Electric
Репрезентација
1958–1969 Јапонија Јапонија 44 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Мицуо Камата (роден 16 декември 1937) — јапонски фудбалер.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Мицуо Камата бил член на јапонската репрезентација на Летните олимписки игри 1964 и 1968.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
1958 2 0
1959 10 0
1960 0 0
1961 7 1
1962 7 1
1963 4 0
1964 2 0
1965 3 0
1966 0 0
1967 2 0
1968 3 0
1969 4 0
Вкупно 44 2

Надворешни врски[уреди | уреди извор]