Михелн (Зале)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Михелн (Залекрајс))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Михелн (Зале)
Грб на Михелн (Зале)
Михелн (Зале) се наоѓа во Германија
Михелн (Зале)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Градски единици 10
Градоначалник Удо Вурцел
Основни податоци
Површина 99 км2
Надм. височина 164 м
Население 9.057 (31 декември 2015)[1]
 - Густина 91 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06249, 06268
Повик. бр. 034632
Портал www.muecheln.de
Местоположбата на градот Михелн (Зале) во рамките на округот Зале
Карта
Координати 51°18′00″ СГШ 11°48′00″ ИГД / 

Михелн (германски: Mücheln) е град во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа околу 15 километри западно од Мерзебург.

Наводи[уреди | уреди извор]