Прејди на содржината

Михелн

Координати: 51°48′N 11°58′E / 51.800° СГШ; 11.967° ИГД / 51.800; 11.967
Од Википедија — слободната енциклопедија
Михелн
Место во Остернинбургер Ланд
Црквата во Михелн
Црквата во Михелн
Црквата во Михелн
Грб на Михелн
Михелн во рамките на Германија
Михелн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Општина Остернинбургер Ланд
Основни податоци
Површина 17 км2
Надм. височина 69 м
Население 770  (31 декември 2006)
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06386
Повик. бр. 034973
Координати 51°48′N 11°58′E / 51.800° СГШ; 11.967° ИГД / 51.800; 11.967

Михелн (германски: Micheln) — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од општината Остернинбургер Ланд.

На 23 јуни 2004, селото било сериозно оштетено од торнадо со брзина на ветерот од над 300 км/на час. 70% од градбите во селото биле скоро уништени. Иако, торнадото припаѓа на најсилните во последните 30 години, за среќа немало ниеден загинат.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]