Прејди на содржината

Михајловисти

Од Википедија — слободната енциклопедија

Михајловистите биле приврзаници на Ванчо Михајлов, личности што ги обединувале заедничките симпатии кон неговата личност и дејност, фракција на ВМРО (Автономистичка) и македонското револуционерно движење [1].

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Предавствата и атентатите во македонската историја, Виолета Аковска и Никола Жежов, Скопје, 2004 год