Прејди на содржината

Михаил Викторов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Михаил Викторов

Михаил Владимирович Викторов (руски: Михаил Владимирович Викторов, 24 декември 1893 - 1 август 1938) бил руски воен водач и врховен командант на советските поморски сили од август 1937 година до јануари 1938 година.

Кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Јарослављ, Викторов бил син на офицер и дипломирал на Воената академија со златен медал како врвен кадет во 1913 година. За време на Првата светска војна, тој служел со Балтичката флота и бил навигациски офицер на борбениот брод Цесаревич.

Во Граѓанската војна тој им се приклучил на болшевиците и командувал со крстосувачот Олег,а бил и на борбените бродови Андреј Первозавнини и Гангут. Во 1921 година тој придонел за сузбивање на Кронштатскиот бунт .

Помеѓу декември 1924 година и април 1926 година бил именуван за началник на Централниот хидрографски оддел на СССР . Од 1925 година командувал со Советската флота на Балтикот, а во 1932 година бил основач на Советската тихоокеанска флота .[1]

Тој станал командант на советската морнарица по апсењето на неговиот претходник. Викторов самиот бил уапсен на крајот на 1937 година и бил застрелан во 1938 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „rder of the Revolutionary Military Council of the Union of Soviet Socialist Republics on the personnel of the army No. 103. February 23, 1928. Moscow. - M .: Central Printing House of NKVM, 1928. - 1 p. - 400 copies“. Отсутно или празно |url= (help)