Михаешт

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Михаешти)
Прејди на: содржини, барај
Михаешт
Општина
Држава  Романија
Округ Арѓеш
Население (2002)[1] 5.882
Часовен појас ИВ (UTC+2)
 • Лете (DST) ИЛВ (UTC+3)

Михаешт (романски: Mihăeşti) е општина во округот Арѓеш во јужна Романија, во која живеат 5.882 жители. Комуната се состои од седум села.

Наводи[уреди | уреди извор]