Прејди на содржината

Михаел Ренсинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Михаел Ренсинг
Ренсинг со Фортуна Диселдорф во 2015
Лични податоци
Полно име Михаел Ренсинг
Роден на 14 мај 1984(1984-05-14)(40 г.)
Роден во Линген, Западна Германија
Држава Германија Германија
Висина 1.90 м (6 ст 3 ин)
Позиција голман
Клупски податоци
Сегашен клуб Фортуна Диселдорф Ф. Диселдорф
Број 1
Младинска кариера
1988–2000 TuS Lingen
2000–2002 Бајерн Минхен Бајерн Минхен
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002–2010 Бајерн Минхен II Бајерн Минхен II 114 (0)
2003–2010 Бајерн Минхен Бајерн Минхен 53 (0)
2010–2012 Келн Келн[1] 49 (0)
2012 Баер Леверкузен II Баер Леверкузен II 1 (0)
2012–2013 Бајер Леверкузен Бајер Леверкузен 2 (0)
2013– Фортуна Диселдорф Ф. Диселдорф 100 (0)
Репрезентација
2004–2006 Германија Германија 21 18 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 23 April 2018

Михаел Ренсинг (е роден на 14 мај 1984 година ) — германски фудбалер, голман на Фортуна Диселдорф.

Неговиот татко бил Германец, а неговата мајка била Србинка.[2]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. „Michael Rensing“. fussballdaten.de (германски). Посетено на 1 December 2015.
  2. Б92 (12 октомври 2007). „Ренсинг у Београду против „својих“. Посетено на 15 октомври 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]