Митрополитска катедрала (Атина)

Координати: 37°58′30″N 23°43′48″E / 37.975° СГШ; 23.730° ИГД / 37.975; 23.730
Од Википедија — слободната енциклопедија
Митрополитска катедрала
Καθεδρικός Ναος Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Поглед кон црквата
Основни податоци
МестоАтина, Грција
Духовно-организациски статусцрква

Митрополитска катедрала „Св. Благовештение“ (грчки: Καθεδρικός Ναος Ευαγγελισμού της Θεοτόκου) — христијански храм во Атина, Грција. Катедралата е седиште на грчкиот епископ. Изградбата на црквата започнала во 1842 година, на Божик, а камен-темелникот би ставен од страна на кралот Отон I. По дваесет години, на 21 мај 1862 година катедралата била завршена, и посветена на Благовештението на Пресвета Богородица.[1] Во црквата се наоѓаат гробовите на двајца светци, кои биле убиени во времето на Османлиската окупација.

Во непосредна близина на катедралата се наоѓа црквата Агиос Елефтериос. На плоштадот пред црквата стојат две статуи. Едната е на Константин XI Палеолог, последниот цар на Византија, а втората е на Архиепископот Дамаскин Атински, кој во 1946 година бил и премиер на Грција.

Во моментот, катедралата е под реставрација.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

37°58′30″N 23°43′48″E / 37.975° СГШ; 23.730° ИГД / 37.975; 23.730