Митлерес Шварцатал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Митлерес Шварцатал (германски: Mittleres Schwarzatal) — поранешна општинска заедница во округот Залфелд-Рудолштат, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница било во Зицендорф. Била распуштена во јануари 2019 година.

Општинската заедница Митлерес Шварцатал се состоела од следниве општини:

 1. Алендорф
 2. Бехштет
 3. Дешниц
 4. Дребишау
 5. Меленбах-Гласбах
 6. Мојра
 7. Оберхајн
 8. Рорбах
 9. Шварцбург
 10. Зицендорф
 11. Унтервајсбах
 12. Витгендорф

Координати: 50°37′59″ N; 11°07′59″ E / 50.633° СГШ; 11.133° ИГД / 50.633; 11.133