Митко Апостолски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Митко Апостолски (Битола на 7 март 1955) е македонски глумец. Дипломирал на Вишата музичка школа во Скопје (Отсек за драмски глумеци). Работи во Народниот театар во Битола (1973–1974) и во Народниот театар во Куманово (1980–1995). Од 1995 г. е повторно во Народниот театар во Битола. Улоги: Фезлиев (Црнила), Војдан (Тетовирани души се враќаат дома), Креонт (Медеја), Дидро (Развратникот) [1].

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Македонска Енциклопедија