Мислителот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мислителот
Le Penseur
Le Penseur in the Jardin du Musée Rodin, Paris 14 June 2015.jpg
Мислителот во Музејот Роден во Париз
Творец Огист Роден

Мислителот (француски: Le Penseur) – една од најпознатите скулптури на францускиот вајар Огист Роден. Скулптурата претставува гол маж кој седи замислен со раката на брадата. Направена е од мермер и бронза, а денес се наоѓа во Музејот Роден во Париз.[1]

Роден на својата скулптура ѝ дал поетско значење, прикажувајќи го Данте пред „вратата” на пеколот. Денес постојат повеќе од 20 копии на оригиналното дело во слични димензии, додека многу е поголем бројот на оние кои се помали.

Скулптурата првично била замислена како дел од Роденовото дело Вратата на пеколот (француски: La Porte de l'Enfer). Меѓутоа, сепак се одлучил скулптурата да ја изведе самостојно. Мислителот денес има култен статус и претставува симбол на филозофијата и интелектуалната активност.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Мислителот на официјалното мрежно место на Музејот Роден.