Мисија на набљудувачи во Превлака на Обединетите нации

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мисија за набљудување на Ангола на Обединетите нации
Emblem of the United Nations.svg
КратенкаUNMOP
Основана15 Јануари 1996
ТипНабљудувачка мисија
Правен статусЗавршена
ВодачРодолфо Серхио Мујика
Матична организацијаСовет за безбедност на ООН
Мреж. местоМрежно место

Мисија на набљудувачи во Превлака на Обединетите нации (UNMOP) била основана на 15 јануари 1996 година во Резолуцијата 1038 на Советот за безбедност[1] како мировна мисија за следење на демилитаризацијата на спорниот полуостров Превлака со извршување на дневни патроли за возење и возила од двете страни на границата помеѓу Хрватска и Србија и Црна Гора (конкретно, нејзината федерална единица Црна Гора).

Мандат[уреди | уреди извор]

Земјите кои ја поддржувале оваа мисија биле Аргентина, Бангладеш, Белгија, Бразил, Чешка, Данска, Египет, Финска, Гана, Индонезија, Ирска, Јордан, Кенија, Непал, Нов Зеланд, Нигерија, Норвешка, Пакистан, Полска, Руска Федерација, Швајцарија и Украина[2]. Таа била распуштена на 15 декември 2002 година, датум утврден од Советот за безбедност на ООН.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Security Council на ООН Resolution 1038. S/RES/1038(1996) 15 January 1996. посет. 12 април 2008 г.
  2. https://peacekeeping.un.org/mission/past/unmop/facts.html
  3. Security Council на ООН Resolution 1437. S/RES/1437(2002) page 2. {{{date}}}. (2002) посет. 6 септември 2008 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]