Мисија во Хаити на Обединетите нации

Од Википедија — слободната енциклопедија

Мисијата во Хаити на Обединетите нации (UNMIH) била мировна операција спроведена од Обединетите нации помеѓу септември 1993 и јуни 1996 година. Мисијата била превоспоставена (MINUSTAH) во април 2004 година, откако бунт го зазел поголемиот дел од Хаити и претседателот Бертранд Аристид си поднел оставка.[1] Аристид контроверзно тврдел дека бил принуден надвор од канцеларијата и киднапиран надвор од државата од агенти на САД.[2]

Историска позадина[уреди | уреди извор]

Во поголемиот дел од Студената војна (од 1946 до 1986 година), Хаити било под диктаторско владеење. По военото соборување на Жан-Клод Дувалие во февруари 1986 година, со Хаити управувале низа краткотрајни привремени влади (пет претседатели во шест администрации од 1986 до 1991 година). Првите демократски национални избори во земјата се одржале на 16 декември 1990 година, а за претседател бил избран Жан-Бертранд Аристид. Аристид ја презел власта на 7 февруари 1991 година, но бил соборен со воен државен удар неколку месеци подоцна.

На 23 септември 1993 година, УНМИХ била основана од Советот за безбедност на Обединетите нации според Резолуцијата 867. Првата мултинационална сила била испратена на Хаити во 1994 година, која била составена од 20,000 члена.[3] Нивната цел била да помогнат во реформата на различните аспекти на нивното општество, влошени во текот на многу годишната корупција. Имало многу различни групи сместени во различни области на Хаити, одредени за помош на одредени аспекти на општеството. Обединетите нации избрале квалификувани професионалци од целиот свет кои ќе играле улога во помошта на земјата. Од 1993 година до Мисијата што трае до денес, годините работа на ООН во Хаити дале многу позитивни придонеси за напредокот на земјата.

Во раните години на вклучување на ООН на Хаити, се дало многу голем придонес во корист на Хаити. Тие успешно претрпеле промени во владата без поголеми проблеми. Постигнат е многу голем напредок во стабилноста на економската состојба на земјата од присуството на силите на ООН. ООН помогнала во враќањето на одредена количина демократија во земјата со смената на двајца демократски избрани претседатели. ООН завршила многу успешни мисии од годините 1994-2000 година.[3] Февруари 2004 година означува враќање на мировната мисија на ООН позната како „Мисија за стабилизација на Хаити на Обединетите нации“ попозната како MINUSTAH. Претходно тој месец, Хаити доживеала конфликт во градот Гонавис, што потоа довело до вооружени борби низ целата земја, предизвикувајќи губење на контролата од страна на владата на Хаити. Овој бунд уништил голем дел од градот и за кратко време откако претседателот Аристид и премиерот се повлекле од своите позиции, новиот претседател Бонифациј Александре ја презел контролата. По оставките на познатите лидери, следните реакции и конфликти од земјата претставувале закана за мирот и безбедноста на другите земји, ООН одлучиле да ја повторат мировната мисија на Хаити, сега под името МИНУСТАХ.

Мандат на мисијата[уреди | уреди извор]

Од 2004 година до денес, присуството на MINUSTAH на Хаити дало значителен придонес за стабилноста на земјата. Многу мисии се завршени и секоја година сè уште се испраќаат нови како помош за Хаити. Со разорниот земјотрес и претседателските избори во 2010-2011 година, во текот на тие години, ООН испратила повеќе војници од кога било да се обидат и да помогнат во закрепнувањето.[4] Присуството на ООН им дало поддршка на владата, полицијата и на многу други аспекти на општеството, што било од голема корист за земјата и сè уште е. Официјалното пристигнување на работната група на МИНУСТАХ во 2004 година презела акција со многу цели на ум. Тие биле фокусирани во многу различни области низ земјата, на пример, помош за новата влада, развој на нивното општество, зајакнување на институциите, и во голем и суштински дел -- реформација и развој на Хаитските национални полициски сили (ХНП).

Во април 2004 година, Советот за безбедност во Хаити ја спровел Резолуцијата 1542, со која била воспоставена мисијата МИНУСТАХ на Хаити, што потоа го означило почетокот на реформацијата во земјата.[3]

Од почетокот на мисијата, полициските службеници од целиот свет, сите од различни полициски сили биле испратени во Хаити од страна на ООН за да му помогнат на договорот за ХНП против многуте форми на корупција што се одвиваат на Хаити секој ден. Присуството на ООН им дало на ХНП можност да стекнат знаења за други успешни тактики што ги користат реномирани полициски сили. Офицерите на ООН се наоѓаат насекаде низ Хаити и се сместени во области на кои им треба дополнително засилување. Офицерите на ХНП се испраќале на патрола со полициските службеници на ООН за да добијат увид како да постапат за новата полицијата правилно да ги реформира областите во кои што најмногу им недостасува стабилност.

Друг важен аспект што помага во иднината на ХНП и идната стабилност на Хаити како целина во присуство на офицерите на ООН е самата Полициска академија на Хаити. Студентите на Хаитиската академија се изучуваат од полицајците на ООН и им предаваат основни алатки за нивните идни полициски должности. Овие службеници на ООН се многу важни за иднината на безбедноста на Хаити. Од 2004 година, Мисијата, поточно справувањето со ХНП е многу корисна и помага во растот на полициските сили. Иако има уште многу работа, заедно со многу други инфраструктурни цели во кои се вклучени ООН, во 2012 година растот на бројот на полициските службеници на ООН што биле испратени е намален, но сепак е присутен.[4]

Историја на мисијата[уреди | уреди извор]

Непалската армија испратила 140 војници да служат во мисијата во август 1995 година.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Haiti - MINUSTAH - Facts and Figures“. un.org. Посетено на 2007-08-14.
  2. „Democracy Now! | Exclusive: Aristide and His Bodyguard Describe the U.S. Role In His Ouster“. Архивирано од изворникот 2005-12-23. Посетено на 2021-08-13.
  3. 3,0 3,1 3,2 „MIssion des Nations Unies pour la Stabilisation en Haiti“. United Nations. Архивирано од изворникот на 2013-06-01. Посетено на 26 February 2013.
  4. 4,0 4,1 „MINUSTAH Mandate“. United Nations. Посетено на 26 February 2013.
  5. „India - Haiti Relations“ (PDF). Ministry of External Affairs. January 2016. Посетено на 20 April 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]