Мисија Сан Мигел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сан Мигел Архангел
San Miguel Chapel.jpg
Надворешниот преден дел на црквата.
Основни податоци
МестоСанта Фе, Ново Мексико
 САД
Координати35°41′00″ N; 105°56′16″ W / 35.68343° СГШ; 105.93767° ЗГД / 35.68343; -105.93767Координати: 35°41′00″ N; 105°56′16″ W / 35.68343° СГШ; 105.93767° ЗГД / 35.68343; -105.93767
ПрипадностРимокатоличка црква
Статусактивна
Мреж. местоhttp://sanmiguelchapel.org/
Архитектонски опис
Архитектонски стилшпанска
Поставен темел1610
Завршен1610 до1625
Национална историска знаменитост на САД
Ставена во НРИМ24 ноември 1968[2]
НРИМ-бр.68000032
Прогласен за НИС24 ноември 1968[1]

Мисија Сан Мигел (шпански: Misión de San Miguel) е шпанска црква од времето на колонијалниот период во Санта Фе, Ново Мексико, САД. Црквата е изградена во периодот од 1610 до 1626 година и тоа ја прави најстарата црква во САД.[3] Црквата била оштетена во 1680 година за време на востанието на пуебло, и изградена повторно во 1710 година од страна на Шпанците. Иако црквата била поправана низ вековите, оригиналните ѕидови се нечепнати. Црквата е на списокот на Историските знаменитости на САД.[4]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Предлошка:NRISref
  2. „Barrio de Analco Historic District“. National Historic Landmark summary listing. National Park Service. Архивирано од изворникот на 2008-06-18. Посетено на 2008-06-03.
  3. „San Miguel Chapel“.
  4. Richard Greenwood (August 2, 1975), National Register of Historic Places Inventory-Nomination: Barrio de Analco (pdf), National Park Service and Accompanying 24 photos, exterior, from 1968 (32 KB)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]