Мирјана Аџиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мирјана Аџиќ
Родена Мирјана Љубомирова
13 јуни 1950
Ниш, СФРЈ СФР Југославија
Позната интернист, геронтолог

Мирјана Аџиќ (моминско: Љубомирова; р. 1 јуни 1950 во Ниш) — македонски интернист и геронтолог.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Медицина завршила во Скопје (1976), а специјализира интерна медицина (1991), ориентирана кон геријатрија и палијативна медицина. Од 1988 годиа е директор на Геронтолошкиот завод „13 Ноември“ во Скопје. Од 1997 година е член на Одборот на Фондацијата Суе Ридер Царе – Лондон. Во 2000 година станува примариус. Објавила над 50 трудови.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, ed. (2009). "Аџиќ". Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. стр. 107.