Мирча I

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мирча Постариот
Војвода на Влашко

MirceatheElder.jpg
Мирча Постариот

Мирча Постариот (романски: Mircea cel Bătrân, pronounced [ˈmirt͡ʃe̯a t͡ʃel bəˈtrɨn] ( слушнете); c. 1355 – 31 јануари 1418) бил војвода на Влашко од 1386 до неговата смрт. Бил наречен „постариот“ за да се разликува од неговиот внук Мирча II („Мирча Помладиот“), иако некои историчари сметаат дека овој епитет му бил даден како знак на почит од подоцнежните генерации.[1] Тој се смета за најзначајниот влашки владетел во Средниот век и еден од големите владетели од неговото време,[1] и почнувајќи од 19ти век романската историографија го нарекува Мирча Велики (Mircea cel Mare).[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Dr. Brackob, A.K. (2018). Mircea the Old: Father of Wallachia, Grandfather of Dracula. Buffalo, U.S.A.: Center for Romanian Studies / Histria Books. стр. 9–11. ISBN 9781592110018.
  2. Hasdeu, p. 130; Xenopol, p, 89; Iorga, p. III