Мирцштег

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мирцштег
Mürzsteg
Мирцштег is located in Австрија
Мирцштег
Мирцштег
Местоположба во Австрија
Координати: 47°40′30″N 15°29′32″E / 47.67500° СГШ; 15.49222° ИГД / 47.67500; 15.49222Координати: 47°40′30″N 15°29′32″E / 47.67500° СГШ; 15.49222° ИГД / 47.67500; 15.49222
ЗемјаАвстрија
ПокраинаШтаерска
ОкругБрук-Мирцушлаг
Управа
 • ГрадоначалникКарлхајнц Мајер (SPÖ)
Површина
 • Вкупна108,58 км2 (4,192 ми2)
Надм. вис.&10000000000000782000000782 м
Население (1 јануари 2014)[1]
 • Вкупно612
 • Густина0.056/км2 (0.15/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.8693
Повик. бр.03859
Рег. таб.MZ
Мреж. местоmuerzsteg.at

Мирцштег (германски: Mürzsteg) — село и општина во округот Брук-Мирцушлаг на покраината Штаерска во Австрија.

Мирцштешки реформи[уреди | уреди извор]

Селото е познато во македонската историја како место кајшто се донеле познатите Мирцштешки реформи — програма на реформи на управата во Солунскиот, Битолскиот и Косовскиот вилает на Османлиското царство, кои големите сили му ги наметнале на царството.[2] Реформите делумно се спроведени во периодот 1904-1909 година. Во документот, рускиот цар Николај II и австрискиот цар Франц Јосиф со своите соработници на 2 октомври 1903 година постигнале спогодба за спроведување реформи во Македонија.

Население низ историјата[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
18691.398—    
18801.270−9.2 %
18901.317+3.7 %
19001.166−11.5 %
19101.125−3.5 %
1923936−16.8 %
1934943+0.7 %
1939879−6.8 %
19511.099+25.0 %
1961993−9.6 %
1971813−18.1 %
1981634−22.0 %
1991652+2.8 %
2001554−15.0 %

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Statistik Austria - Bevölkerung zu Jahres- und Quartalsanfang, 2014-01-01.
  2. Лалков, М. Мюрцщешката реформена програма 1903-1908 г. – в: Национално-освободителното движение на македонските и тракийските българи 1878-1944, том 3 (Македонски научен институт, София 1997)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Шаблон:Брук-Мирцушлаг