Прејди на содржината

Мирфак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Alpha Persei
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Персеј
Ректасцензија 03ч 24м 19.4с
Деклинација +49° 51′ 40″
Прив. величина (V) 1.79
Особености
Спектрален тип F5 Ib
U−B Боен показател 0.37
B−V Боен показател 0.48
Променлив тип ?
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-2 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 24.11 млс/г
Дек.: -26.01 млс/г
Паралакса (π)5.51 ± 0.66 млс
Оддалеченостприб. 590 сг
(приб. 180 пс)
Апсолутна величина (MV)-4.50
Податоци
Маса11 M
Полупречник56 R
Сјајност5,400 L
Температура6,600 K
Металичност?
Вртење18 km/s.
Старост? години
Други ознаки
Mirfak, Mirphak, Marfak, Algeneb, Algenib, 33 Per, HR 1017, BD +49°917, HD 20902, SAO 38787, FK5 120, HIP 15863.

Алгениб, позната и како Мирфак или Алфа Персеј (α Per) е најсјајна ѕвезда од соѕвездието Персеј, и ја засенува најпознатата ѕвезда од тоа соѕвездие Алгол. Оваа ѕвезда е жолто-бел суперџин, и се наоѓа на околу 590 светлосни години од Земјата. Член е на ѕвезденото јато познат како Алфа Персеј ѕвездено јато.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]