Мирфак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Alpha Persei
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Персеј
Ректасцензија 03h 24m 19.4s
Деклинација +49° 51′ 40″
Привидна величина (V) 1.79
Особености
Спектрален тип F5 Ib
U−B боен показател 0.37
B−V боен показател 0.48
Променлив тип ?
Астрометрија
Радијална брзина (Rv) -2 км/с
Сопствено движење (μ) Рек.: 24.11 млс/г
Дек.: -26.01 млс/г
Паралакса (π) &100000000000005510000005,51 ± &100000000000000660000000,66 млс
Оддалеченост approx. 590 сг
(approx. 180 пс)
Апсолутна величина (MV) -4.50
Податоци
Маса 11 M
Полупречник 56 R
Сјајност 5,400 L
Температура 6,600 K
Металичност ?
Вртење 18 km/s.
Старост ? години
Други ознаки
Mirfak, Mirphak, Marfak, Algeneb, Algenib, 33 Per, HR 1017, BD +49°917, HD 20902, SAO 38787, FK5 120, HIP 15863.

Алгениб, позната и како Мирфак или Алфа Персеј (α Per) е најсјајна ѕвезда од соѕвездието Персеј, и ја засенува најпознатата ѕвезда од тоа соѕвездие Алгол. Оваа ѕвезда е жолто-бел супер џин, и се наоѓа на околу 590 светлосни години од Земјата. Член е на ѕвезденото јато познат како Алфа Персеј ѕвездено јато.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]