Мируења де лос Инфланзонес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мируења де лос Инфланзонес
Поглед кон црквата во Мируења де лос Инфланзонес
Поглед кон црквата во Мируења де лос Инфланзонес

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаМируења де лос Инфланзонес
Површина
 • Вкупна31,12 км2 (1,202 ми2)
Надм. вис.&100000000000000010000001 м
Население (2018)
 • Вкупно92[1]
 • Густина5,1/км2 (130/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.miruenadelosinfanzones.es/

Мируења де лос Инфланзонес — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт