Прејди на содржината

Мирослав Николиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Мирослав „Мута“ Николиќ (роден на 8 јануари 1956 година) е српски професионален кошаркарски тренер и поранешен играч. Во моментов работи како главен тренер на Војводина од Кошаркарската лига на Србија.

Играчка кариера

[уреди | уреди извор]

Николиќ играше професионална кошарка за КК Гоша од Смедеревска Паланка, ОКК Белград, Вршац, ИМТ, Марибор и Раднички Крагуевац.[1][2]

Тренерска кариера

[уреди | уреди извор]

Николиќ својата тренерска кариера ја започна во 1990 година. Беше тренер на Марибор, Раднички Крагуевац, ИМТ Белград, БФЦ Беочин, Партизан, Будуќност, Црвена звезда, НИС Војводина, Аполон Патра, Хемофарм, Автодор Саратов, Радничка Крагујевац и Динамик.[3]

Селекторска кариера на репрезентацијата

[уреди | уреди извор]

Николиќ беше помошник селектор на репрезентацијата на Југославија под водство на Жељко Обрадовиќ помеѓу 1996 и 1998 година. Тој го освои сребрениот медал на Летните олимписки игри 1996 година во Атланта и два златни медали подоцна, на Европското првенство во 1997 година во Шпанија и Светското првенство на ФИБА во 1998 година во Грција.[2]

Во 2006 година, Николиќ беше селектор на репрезентацијата на Србија и Црна Гора до 20 години, со која освои златен медал на ФИБА Европа првенството до 20 години во Турција во 2006 година. Во 2007 година, тој беше селектор на репрезентацијата на Србија до 19 години, со која освои златен медал на Светското првенство на ФИБА до 19 години во Србија во 2007 година.[2]

Помеѓу 2014 и 2019 година, Николиќ беше помошник селектор на репрезентацијата на Србија под водство на Александар Ѓорѓевиќ. Тој исто така има два сребрени медали од Светскиот куп во кошарка на ФИБА 2014 во Шпанија и Летните олимписки игри 2016 во Рио де Жанеиро.[4]

Административна кариера

[уреди | уреди извор]

Во јули 2018 година, Николиќ стана спортски директор за Динамик БГ, каде што претходно беше главен тренер.[5] Тој го напуштил местото во мај 2019 година.

Достигнувања во кариерата

[уреди | уреди извор]
Како главен тренер
  • Шампион на ЈУБА лига : 3 (со Партизан : 1996–97, и со Будуќност : 1998–99, 1999–2000)
  • Победник на Купот на Српската лига : 2 (со Динамик БГ : 2016–17, и со Војводина : 2020–21 )
Како помошник селектор на репрезентацијата
  1. „Basketaški snovi cementnog grada: legenda o BFC Beočinu“. vice.com. Посетено на 7 May 2018.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Miroslav Nikolić – Muta“ (PDF). okkbeograd.org.rs. Посетено на 20 August 2020.
  3. „Miroslav Nikolić“. Архивирано од изворникот на 2016-11-13. Посетено на 2022-02-17.
  4. Muta Nikolić asistent Đorđeviću
  5. „BLICSPORT SAZNAJE Muta Nikolić sportski menadžer Dinamika, Đokić novi trener Dorćolaca“. sport.blic.rs. Посетено на 5 July 2018.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]