Мирослав Миша Алексиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алексиќ со гитара на концертот на Рибља чорба во Сокобања во 2008 година

Мирослав Миша Алексиќ (Белград, 16 август 1953 година - Белград, 29 ноември 2020 година) — српски музичар, најпознат бас гитарист на српската и југословенската рок-група „Рибља чорба“.

Животопис[уреди | уреди извор]

Миша Алексиќ ја започнал својата кариера во 1970 година во бендот наречен „Ројали“ како бас гитарист и вокал. Во 1970 година бендот го освоил второто место на натпреварот организиран од уредникот на емисијата Радио Белград, „Вечер со радио“.

Во 1971 година Алексиќ отишол во САД каде што завршил во гимназијата Пајксвил во Пајксвил. Со други студенти основал рокбилистички бенд Шаи-Мух-Фух.

Под влијание на музиката на Grand Funk Railroad, Deep Purple и Лед зепелин, по враќањето во Југославија, Алексиќ ја формира групата СОС со Драган Штуловиќ (гитара), Драган Тасиќ (гитара) и Стеван Стевановиќ (тапани). Откако Тасиќ го напушти бендот, СОС продолжи да настапува како трио. Штуловиќ и Стевановиќ го напуштија бендот во 1977 година и беа заменети со Рајко Којиќ и Вико Милатовиќ. Алексиќ, Којиќ и Милатовиќ во1978 година ја формираа групата Рибља чорба со поранешниот вокал на групата Рани мраз, Бора Ѓорѓевиќ.

За време на неговата кариера, Алексиќ пишувал песни за Здравко Чолиќ, Билјана Петровиќ, Џези бел, Милорад Мандиќ и Рун го. Тој бил и продуцент на албуми и покрај албумите на Рибља чорба, тој продуцирал и албуми за бендовите Ратници подземља, Џези бел, Минџушари, Рун го и Прозор.

Рибља чорба[уреди | уреди извор]

Студиски албуми[уреди | уреди извор]

 • Коска во грлото (1979)
 • Расипана имагинација и валкани страсти (1981)
 • Мртва природа (1981)
 • Пазар за болви (1982)
 • Вечерва ве забавуваат музичари кои пијат (1984)
 • Вистина (1985)
 • Осмиот нервен слом (1986)
 • Залак за душата (1987)
 • Љубовната приказна обично угнетува (1988)
 • Коза ностра (1990)
 • Песна на лебедите (1992)
 • Збогум, Србијо (1993)
 • Преостанатата тишина (1996)
 • Ноевата арка (1999)
 • Пишување со ветрот (2001)
 • Тука (2003)
 • Минута со неа (2009)
 • Узбуна (2012)
 • Да не си ти (2019)

Албуми во живо[уреди | уреди извор]

 • Во име на народот (1982)
 • Без лаги, без измама - Загреб во живо '85 (1995)
 • Од Вардар до Триглав (1996)
 • Белград, во живо '97 - 1 (1997)
 • Белград, во живо '97 - 2 (1997)
 • Гладијатори во БГ Арена (2007)
 • Никој нема вакви луѓе! (2010)
 • Концерт за бригадирите (2012)

Литература[уреди | уреди извор]

 • Janjatović, Petar (2007). EX YU ROCK enciklopedija 1960-2006. Beograd: Čigoja štampa. ISBN 978-86-905317-1-4.CS1-одржување: ref=harv (link)
 • Риба супа, Мирко Јаковлевиќ. 978-86-83525-39-3