Миронкило

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Миронкило
Миронкило is located in Шпанија
Миронкило
Миронкило
Location of Mironcillo in Spain
Координати: 40°33′20″ СГШ; 4°49′32″ ЗГД / 40.5555° СГШ; 4.8256° ЗГД / 40.5555; -4.8256
Автономна областКастилја и Леон
ПровинцијаАвила
ОпштинаМиронкило
Површина
 • Вкупна15 км2 (6 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно137
 • Густина9,1/км2 (240/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Миронкило е општина која се наоѓа во провинција Авила, во автономната покраина Кастилја и Леон.


CASTILLO DE MANQUEOSPESE 1.jpg