Мирко Борн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Мирко Борн (германски: Mirco Born, 28 јуни 1994) е германски фудбалер кој игра како напаѓач на ФК Мепен на позајмица од ФК Зандхаузен . [1]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Роден е роден во Харен .

Тој го имал своето деби во Ередивизи за ФК Твенте на 2 септември 2012 година. [2] Во јануари 2014 година, тој се вратил во Германија во четвртиот ред од Западната регионална лига во рефовите на Викторија Келн до крајот на сезоната.

Откако не можел да се истакне во Викторија Келн, се враќа во Твенте. На почетокот на август 2014 година, сепак, неговиот договор бил распуштен и тој се пресели во резервниот тим на бундеслигашот Херта БСЦ . [3] Од 2015 до 2017 година, Борн играл за ФК Мепен . Се придружил на ФК Зандхаузен во јули 2017 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Mirco Born“ (German). kicker. конс. 30 July 2017. 
  2. „FC Twente 1 - 0 VVV-Venlo“. 
  3. „Mirco Born naar Duitse Bundesliga“ [Mirco Born to the German Bundesliga] (Dutch). FC Twente. 2 August 2014. конс. 13 March 2015. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]