Мирковци (Хрватска)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мирковци
Село
Skyline of Мирковци
Земја Хрватска
Население (2011)
 • Вкупно3,280
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број32 240

Мирковци е село на источниот дел на Хрватска (Вуковарско-сремска жупанија) близу до границата со Србија. Хрватите и Србите се мнозинство во Мирковци.