Прејди на содржината

Мирза Хазар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мирза Хазар
Роден/а29 ноември 1947
Азербејџан Азербејџан, Геокчаj
Починат/а31 јануари 2020
Германија
Занимањеписател, политички аналитичар
ПрестојувалиштеГерманија
Државјанство САД

Мирза Хазар (азерски: Mirzə Kərim oğlu Mikayılov) (29 ноември 1947, Геокчај, Азербејџан, СССР - 31 јануари 2020, Германија) — истакнат азербејџански писател, политички аналитичар, менаџер, издавач.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Од 1975 до 1984 година ја превел Библијата на азербејџански јазик. Од 1976 до 2003 работел во Радио Слободна Европа и Гласот на Америка како уредник на вести на азербејџански јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]