Прејди на содржината

Миранда Ламберт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Миранда Ламберт
Ламберт во 2019 г.
Роден(а)Миранда Ли Ламберт
10 ноември 1983(1983-11-10)(40 г.)[1]
Лонгвју, Тексас, САД.[2]
Активен период2000–сега
Сопружник

Миранда Ли Ламберт (родена на 10 ноември 1983 година) е американска кантри пејачка, текстописец и гитарист. Родена во Лонгвју, Тексас, својот деби албум независно го издала во 2001 г. Во 2003 година, била третото место на телевизиската програма Нешвил Стар, натпревар во пеење што се емитувал на мрежата на САД. Надвор од нејзината соло кариера, таа е член на Пистол Енис, група формирана во 2011 година заедно со Ешли Монро и Ангалина Присли. Ламберт е одликуванa со наградите Греми, наградите на Академијата за кантри музика и наградите на кантри музичката асоцијација. Ламберт била почестена со повеќе награди на Академијата за кантри музика од кој било изведувач во историјата и била прогласена од Чикаго Трибјун како „најдобар уметник на кантри музика на сите времиња“ во 2019 година.[3]

Вториот албум на Ламберт, Керозин (2005) станал платинумски сертифициран во Соединетите Држави и ги содржел сингловите „Јас и Чарли зборуваме“, „Спушти ме“, „Керозин“ и „Нови жици“. Сите четири синглови стигнале до првите 40 на Билборд Hot Country Songs. Нејзиниот втор албум, Луда бивша девојка, бил објавен на почетокот на 2007 година. Три од неговите синглови („Познати во мал град“, „Барут и олово“ и „Повеќе како неа“) се искачија во првите 20 на топ-листата со кантри песни, со „Gunpowder & Lead“ што стана нејзин прв влез во топ 10 во јули 2008 година. Нејзиниот трет албум, Револуција, бил објавен во септември 2009 година. Две од неговите песни - „Куќата што ме изгради“ и „Срце како моето“ - се нашле на врвот на топ-листата Hot Country Songs.

Four the Record од 2011 година ги вклучуваше сингловите „Побарување за багаж“, „Преболен“, „Најбрзата девојка во градот“, „Скршеното срце на мама“ и „Секакви видови“. Ламберт го издала својот петти албум, Платинум, во 2014 година.[4] Записот ја освои наградата Греми за најдобар кантри албум, а водечкиот сингл на албумот „Автоматик“ стигнал до првите пет на топ листите на Кантри.[5] Нејзиниот шести студиски албум, Тежината на овие крилја, бил издаден на 18 ноември 2016 година, а потоа беше сертифициран како платинумски од Здружение на музичките сниматели на Америка (RIAA).[6] Нејзиниот седми студиски албум, Wildcard, бил објавен на 1 ноември 2019 година и ја освоил наградата Греми за најдобар кантри албум на почетокот на 2021 година. Три синглови од албумот („Сè излегува во миење“, „Сина птица“, „Смирување“) стигнаа до првите 20 на топ листите за кантри музика, а вториот официјален сингл на албумот „Сина птица“ станала првата песна на Ламберт на врвот на Billboard Country Airplay Chart како соло изведувач од 2012 година.

Подоцна соработувала со кантавторите Џон Рандал и Џек Инграм за албумот Лентте Марфа, отстапувајќи од нејзиниот вообичаен звук и избирајќи акустично, соголено чувство. Објавен е на 7 мај 2021 година со пофалби од критичарите. Ламберт го издала својот осми соло албум Паломино на 29 април 2022 година. Истата година била на листата на 100 највлијателни луѓе според Time.[7]

Ран живот[уреди | уреди извор]

Миранда Ли Ламберт е родена на 10 ноември 1983 година, во семејството на Рик и Бев (моминско Хјуз) Ламберт во Лонгвју, Тексас, и израсната во Линдејл, Тексас. Името го добила по нејзината прабаба Луси Миранда.[8] Таа има еден помлад брат.[9]

Нејзините родители се запознале додека Бев присуствувала на кампот на Јужниот методистички универзитет, а Рик бил таен офицер за наркотици во кампусот, а стапиле во врска неколку години подоцна. Рик бил поранешен полицаец во Далас кој играл во кантри-рок група наречена Контрабанд во 1970-тите.[10] Рик и Бев подоцна станале приватни детективи, па дури и работеле на случајот со висок профил за импичмент на претседателот Бил Клинтон. Откако нафтената криза ја потиснала економијата во Тексас, нејзиното семејство изгубило се.[11]

По падот, работите се подобриле и нејзините родители започнале служба заснована на вера и го понудиле својот дом како засолниште за жртвите на семејно насилство и нивните деца. Миранда изјави дека ова искуство ја поттикнало нејзината музика и дека нејзината песна „Барут и олово“ е одраз на тоа.[12]

Уште во средно училиште, Ламберт почнала да пее со „Тексас Прајд Бенд“.[13] Таа, исто така била предводник на бендот на островот Рео Палм[14] во Лонгвју, Тексас, долгогодишно место на кое пееле легенди како Елвис Присли и Вили Нелсон, и местото каде што Брукс и Дан започнале.

Во април 2018 година, Ламберт ја освоила наградата ACM за женски вокал на годината деветта година по ред, надминувајќи ја Реба Мекентајр како најнаградувана во категоријата во 2017 година.[15] Во ноември 2015 година, станала првата жена која двапати ја освоила наградата за албум на годината на Награди на кантри музичката асоцијација.[16][17] Има освоено три Греми награди од 27 номинации и била деветта жена уметник во историјата на шоуто што ја добила наградата за забавувач на годината на ACM наградите во 2022 година.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Во 2006 година, Ламберт се забавувала со пејачот Блејк Шелтон. Тие се свршиле во мај 2010 година[18][19] и се венчале на 14 мај 2011 година, на ранчот Дон Стрејнџ во Боерн, Тексас.[19] На 20 јули 2015 година, парот објавил дека се разведува по четири години брак.[20][21]

Во декември 2015 година, било потврдено дека Ламберт се забавувала со ар-ен-би пејачот Андерсон Ист; тие се сретнале на Нешвил во живо на зелениот музички фестивал во септември истата година.[22] Во 2016 година Ламберт платила 3,4 милиони долари за фарма од 400 и повеќе хектари, со три резиденции, во близина на Прим Спрингс, Тенеси.[23] Во април 2018 година, било потврдено дека Ламберт и Ист раскинале неколку месеци порано по две години врска.[24] Ламберт започнала да се забавува со фронтменот на Turnpike Troubadours, Еван Фелкер во февруари 2018 година.[25] Неговата отуѓена сопруга, Стаци, тврди дека тој ненадејно ја оставил за да биде со Ламберт.[26] Раскинале во август 2018 година.[27]

На 16 февруари 2019 година, Ламберт објавила на социјалните мрежи дека се омажила за службеникот на полицискиот оддел во Њујорк, Брендан Меклафлин на 26 јануари 2019 година, во округот Дејвидсон, Тенеси.[28][29][30]

Ламберт има девет тетоважи со различни предмети и симболи и зборот „tumbleweed“. Во октомври 2018 година, таа додала тетоважа со кралица на срцата на подлактицата.[31]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студиски албуми

 • Керозин (2005)
 • Луда поранешна девојка (2007)
 • Револуција (2009)
 • Four the Record (2011)
 • Платина (2014)
 • Тежината на овие крилја (2016)
 • Wildcard (2019)
 • Паломино (2022)

со Pistol Annies

 • Пекол на потпетици (2011)
 • Ени Ап (2013)
 • Меѓудржавно евангелие (2018)
 • Пеколниот одмор (2021)

Албуми со соработка

 • Марфа ленти (со Џек Инграм и Џон Рандал ) (2021)

Награди[уреди | уреди извор]

Филмографија[уреди | уреди извор]

година Наслов Улога Белешки
2003 година Нешвил ѕвезда Натпреварувач Прва сезона Трето место
2007 година CMT крос-кантри Самата (со Џек Инграм )
2011 година Гласот Самата (советник) Финале на изведба на 1 сезона со Диа ФрамптонСезона 2 Битен советник од тимот Блејк

Сезона 6: борбен советник од тимот Шакира
2012 година Закон и ред: Специјална единица за жртви Лејси Форд Епизода: „Татковата сенка“

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Miranda Lambert“. AllMusic. Посетено на June 5, 2014.
 2. „Miranda Lambert Biography“. Biography.com. Архивирано од изворникот April 10, 2019. Посетено на July 15, 2014.
 3. Chapman, Steve (June 14, 2019). „The greatest country music artist ever ... is not a dude“. Chicago Tribune. Посетено на 6 January 2024.
 4. "Miranda Lambert preps fifth album", Salt Lake Tribune, March 13, 2014, p. B6
 5. Празен навод (help)
 6. „Gold & Platinum - RIAA“. RIAA. Архивирано од изворникот на June 3, 2016. Посетено на July 13, 2017.
 7. Празен навод (help)
 8. Us Weekly, March 30, 2011, "25 Things You Don't Know About Me: Miranda Lambert Архивирано на 5 јуни 2014 г.".
 9. Carey, Stacy (June 23, 2014). „Miranda Lambert's look-alike brother: Luke joins sis for evening out“. Архивирано од изворникот на April 2, 2018. Посетено на April 2, 2018.
 10. Празен навод (help)
 11. „Miranda Lambert's Parents Were Private Detectives in the Clinton Impeachment Investigation“. May 23, 2017. Архивирано од изворникот на April 2, 2018. Посетено на April 2, 2018.
 12. „Miranda Lambert: 'Im not just that girl with fire in my head'. March 28, 2016. Архивирано од изворникот на April 2, 2018. Посетено на April 2, 2018.
 13. Maerz, Melissa.
 14. MILLIGAN, HEATHER (August 7, 2010). „REO PALM ISLE“. Tshaonline.org. Архивирано од изворникот на September 22, 2015.
 15. Grein, Paul (April 3, 2017). „10 FACTS ABOUT THE ACM AWARD WINNERS THAT YOU NEED TO KNOW“. Hits. Архивирано од изворникот на April 4, 2017. Посетено на April 4, 2017.
 16. Празен навод (help)
 17. „Miranda Lambert, Luke Bryan win big at country music awards“. Chicago Tribune. November 6, 2014. Архивирано од изворникот на November 6, 2014. Посетено на November 7, 2014.
 18. „Miranda Lambert's Engagement Ring (Photo) Blake Shelton Pops the Question“. National Ledger. May 12, 2010. Архивирано од изворникот на May 15, 2010. Посетено на May 19, 2010.
 19. 19,0 19,1 Bartolomeo, Joey (May 15, 2011). „Miranda Lambert and Blake Shelton Marry!“. People. Архивирано од изворникот на October 18, 2012. Посетено на May 15, 2011.
 20. Detroit Free Press; "Lambert-Shelton News Real This Time"; July 21, 2015; page 3C
 21. „Miranda Lambert and Blake Shelton announce divorce“. Fox News. Архивирано од изворникот на July 21, 2015. Посетено на July 21, 2015.
 22. „Miranda Lambert Is Dating Anderson East“. Посетено на December 29, 2015.
 23. David, Mark (February 3, 2016). „Miranda Lambert: Tennessee Compound Bought by Country Star“. Variety. Архивирано од изворникот на December 12, 2017. Посетено на December 11, 2017.
 24. „Miranda Lambert Is Ravishing in Red as She Hits the ACMs Solo After Anderson East Split“. April 15, 2018. Архивирано од изворникот на April 19, 2018. Посетено на April 18, 2018.
 25. „Miranda Lambert Dating Turnpike Troubadours Singer Evan Felker After Anderson East Split: Report“. April 24, 2018. Архивирано од изворникот на April 25, 2018. Посетено на April 24, 2018.
 26. Savitsky, Sasha (April 25, 2018). „Blake Shelton tweets about 'karma' after reports ex Miranda Lambert is dating a married man“. Fox News (англиски). Архивирано од изворникот на July 26, 2018. Посетено на July 25, 2018.
 27. „Miranda Lambert Reveals Split from Evan Felker: I'm 'Happily Single'. People. August 25, 2018. Архивирано од изворникот на September 6, 2018. Посетено на November 4, 2018.
 28. „Miranda Lambert Reveals She Secretly Married Brendan Mcloughlin: 'My Heart Is Full'. People (англиски). 2019-02-16. Архивирано од изворникот на February 17, 2019. Посетено на 2019-02-16.
 29. Rubenstein, Janine (2019-02-16). „What to Know About Miranda Lambert's New Husband Brendan McLoughlin“. Архивирано од изворникот на February 17, 2019. Посетено на 2019-02-16.
 30. Grossman, Janine (2019-02-17). „Miranda Lambert Got Married! See Other Top-Secret Celebrity Weddings“. Архивирано од изворникот на February 18, 2019. Посетено на 2019-02-18.
 31. Bonner, Mehera (2020-01-07). „Miranda Lambert Has a Ton of Tattoos and We Need to Discuss Them“. Cosmopolitan (англиски). Архивирано од изворникот на January 14, 2020. Посетено на 2020-01-14.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]